Britney Spears

autor: Ondřej Kučera datum: 01.08.2002 zobrazeno: 9x

BRITNEY JEAN SPEARS se narodila druhého prosince 1981 v Kentwoodu, malém městečku v Louisianě (1200 obyvatel). Se zpěvem je spjata od raného dětství, neboť již ve čtyřech letech veřejně vystupovala v lokálním kostele. V osmi letech Britney odjela do Atlanty na konkurz do Disneyova Mickey Mouse klubu [orig. Mickey Mouse Club - MMC]. Tam sice tehdy neuspěla, protože tvůrci tohoto pořadu ji považovali za příliš mladou, než aby v něm mohla vystupovat, nicméně si jí všiml jeden z producentů a pomohl jí najít agenta v New Yorku. Zde Britney strávila příští troje letní prázdniny studiem v Off-Broadway Dance Center a Professional Performing Arts School. Toto studium se jí vyplatilo - v roce 1991 si zahrála v broadwayském představení Ruthless nastudovaném podle thrilleru The Bad Seed z roku 1956. "V deseti letech jsem hrála opravdu špatné dítě, které vypadá sladce, ale je skutečně zlé. Bylo to hrozně zábavné."

V jedenácti letech se konečně stala členkou MMC a to na sezóny 1993 a 1994. Mezi dalšími členy této dětské show byli například tehdy dvanáctiletí Justin Timberlake a Joshua "JC" Chasez - nynější členové skupiny 'N Sync a dále třeba Christina Aguilera, Nita Booth (Miss Virginia 1998) nebo Ryan Gosling z Mladého Herkula.

Po zrušení MMC v roce 1993 se Britney vrátila domů a začala chodit na střední školu. Jenže touha po vystupování byla příliš silná, a tak se Britney vrátila do New Yorku. Tam se seznámila s Ericem Fosterem Whitem, producentem, který dříve pracoval například s Boyzone, Hi-Five a Whitney Houston. Zárověň také zajela do Švédska za Maxem Martinem, jehož předchozími klienty byli třeba Backstreet Boys nebo Ace of Base. Kromě toho pokračovala ve středoškolských studiích za pomoci soukromých učitelů. "Potřebuji hodně pomoct v geometrii a španělštině." přiznala se. Počátkem roku 1998 bylo Britnino první album hotovo.

Největším dnem její kariéry je zřejmě dvanáctý leden 1999, kdy se její debut ...Baby One More Time dostal do obchodů a okamžitě se vyhoupl do čela snad všech světových hitparád. Britney se stala první ženou v historii Billboard charts, jejíž album i singl se dostaly do čela ve stejném týdnu. Ve Spojeném království se ...Baby One More Time stal čtvrtým nejlépe prodávaným singlem v jednom týdnu (první tři jsou Band Aid: Do They Know It's Christmas, Wham: Last Christmas a Elton John: Candle In The Wind 97, což není špatná společnost).

Britney se rozhodně nehodlá stát "zázrakem jednoho hitu" [orig. one-hit wonder; v tuto chvíli už to nehrozí ani náhodou], chce zůstat v hudebním světě ještě hodně dlouho. Jedné kabelové televizi prozradila: "Chci, aby hudba byla vždy součástí mého života a chci, abych vyrostla jako osobnost pokaždé, když mi vyjde nové album. Chci se teď zaměřit na svoji hudbu a pokud se objeví film či něco jiného, půjdu do toho. Ale hudba bude vždycky na prvním místě. Přesně jako Madonna. Velmi ji respektuji a obdivuji."

Rok 1999 byl pro Britney rozhodně velmi náročný a vyčerpávající. Stihla během něj natočit videoklipy k pěti singlům, jež se všechny vyhouply do čela hitparád. Chronologicky to byly písně ...Baby One More Time, Sometimes, (You Drive Me) Crazy, Born To Make You Happy a From The Bottom Of My Broken Heart; videoklip k posledně jmenované bohužel, pokud vím, do Evropy nedorazil. Při propagaci svého alba procestovala patrně celý svět, ale navíc přitom začala připravovat album nové. Za svou snahu byla odměněna fanoušky, kteří jí na 1999 MTV Europe Music Awards svými hlasy přisoudili vítězství ve čtyřech kategoriích - best female, best song (za ...Baby One More Time), best pop a best breakthrough; rovněž byla nominována na cenu Americké hudební akademie Grammy v kategorii nováčka roku, kterou však nakonec nezískala.

Druhé album připravila Britney velmi rychle - vyšlo na jaře roku 2000 (tedy skoro pouze o rok později než to první) a nese název Oops!...I Did It Again. Během prvního týdne se ho prodalo 1.3 miliónů kusů, čímž Britney vytvořila další rekord, neboť tak odsunula na druhé místo do té doby nejúspěšnější desku The Bodyguard Original Soundtrack od Whitney Houston, kterou si během prvních sedmi dní prodeje koupil "pouhý" milión lidí.

Pokud Vás zajímá, jak je to s ní a s Justinem z 'N Sync, tak jejími vlastními slovy: "Ne, není to pravda. Ne, ne, [kluci z 'N Sync] jsou pro mě jako vlastní bratři."

Jinak je Britney jako ostatní osmnáctileté dívky. Miluje nakupování, romantické knížky a dlouhé procházky po pláži. Ovšem jednou věcí se odlišuje: hrozně ráda skládá a nahrává hudbu.


STRUČNĚ:

Celé jméno: Britney Jean Spears
Datum narození: druhý prosinec 1981
Znamení zvěrokruhu: střelec
Domovské město: Kentwood, Louisiana, USA
Rodiče: Jamie a Lynne Spears
Sourozenci: Bryan (21), Jamie Lynn (8)
Britney také vlastní psa: je to rottweiler a jmenuje se Cane
Přezdívky: Brit, Bit-Bit
Barva vlasů: světle hnědá
Barva očí: hnědá
Výška: 5'5 [tj. asi 165 cm]
Hmotnost: 105 lbs [tj. asi 48 kg]
Záliby: zpěv (samozřejmě), nakupování, tancování, sledování filmů, čtení romantických knížek, plavání, dny na pláži
Oblíbené jídlo: zmrzlina, těstoviny, párek v rohlíku, pizza
Oblíbený nápoj: Sprite
Oblíbená barva: modrá [konkrétně "baby blue"]
Oblíbení zpěváci a zpěvačky: Brandy, Mariah Carey, Madonna, Whitney Houston, Michael Jackson, Prince
Oblíbené skupiny: Aerosmith, Backstreet Boys, Third Eye Blind [a řekl bych, že také 'N Sync]
Oblíbené filmy: My Best Friend's Wedding (Svatba mého nejlepšího přítele), Steel Magnolias
Oblíbení herci: Tom Cruise, Mel Gibson, Brad Pitt
Oblíbené Disneyho postavičky: Goofy, Kačer Donald
Oblíbení módní návrháři: Betsey Johnson, Bebe, A/X by Giorgio Armani
Oblíbené sporty: basketbal, plavání, golf, tenis
Oblíbené týmy: Chicago Bulls (NBA), New York Yankees (MLB)

(konec článku Britney Spears)

Vytisknout referát Britney Spears | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela