Franklin Delano Roosevelt

autor: Jan Sokol datum: 24.2.2002 zobrazeno: 8x

Osoba, kterou jsem si vybral se narodila v roce 1882 v Hyde Parku ve státě New York. Byl to chlapec a dostal jméno Franklin. Když šel v šesti letech do školy ještě nikdo netušil, jak významnou sehraje roli v dějinách Spojených států. Ve škole prospíval, a tak začal po střední škole studovat právnickou fakultu.

Studia úspěšně dokončil v roce 1905 a v roce 1910 byl zvolen do senátu státu New York. Po tříletém působení v senátu se probojoval až k postu náměstka ministra vojenských sil. Ale i to mu bylo málo. Sedm let v křesle náměstka mu otevřelo možnost prodírat se dále.

Rok 1920 byl pro něj ve znamení kandidatury na viceprezidenta.

Když v roce 1921 onemocněl obrnou, zdálo se , že je jeho úspěšná kariéra právě u svého definitivního konce. Ale on se nevzdal. Za pomocí své ženy Eleanor, neúnavnou bojovnicí za lidská práva, se znovu naučil chodit. Pak už mu nic nezabraňovalo, aby byl v roce 1928 zvolen guvernérem státu New York.

Všem ukázal, že má bojovného ducha a díky svým předešlým politickým postům i přátele s vlivným postavením. Takže se není čemu divit, když řeknu, že ve volbách zvítězil drtivou většinou hlasů a stal se roku 1932 americkým presidentem. Ve funkci zůstal ze všech amerických presidentů nejdéle - po celých třináct let.

Spojené státy prodělávaly v tu dobu nejhlubší krizi ve svých dosavadních dějinách. Třicet miliónů lidí, tedy téměř jedna třetina práceschopného obyvatelstva, bylo bez práce. A právě naše osoba měla za úkol toto všechno zvrátit a navrátit Americe prosperitu. Chtěl toho dosáhnout více způsoby, ale nejznámější byly jeho hovory k občanům a jím vypracovaný plán z názvem „New Deal“, česky „Nový úděl“. Ten spočíval v řadě sociálních reforem a pracovních programů. Byl zahájen ve třicátých letech a znamenal přínos hlavně pro dělníky a důchodce. Tím se pokusil zemi přivézt znovu k blahobytu.

Svým jednáním se nezapsal jen jako obratný politik, ale také jako schopný vojevůdce a stratég. Například byl jeden ze zakladatelů Organizace spojených národů a se svými ruskými a britskými spojenci se podílel na utváření poválečného světa.

Úplného konce 2. světové války se ale nedožil. Zemřel v roce 1945, těsně před Japonskou kapitulací. Jeho manželka Eleanor ho přežila ještě o dalších sedmnáct let a zemřela až v roce 1962.

(konec článku Franklin Delano Roosevelt)

Vytisknout referát Franklin Delano Roosevelt | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela