Luigi Nono

autor: Mitchy datum: 15.09.2002 zobrazeno: 7x

(1875 - 1937)
Luigi Nono se narodil 29. ledna 1924 v Benátkách. V letech 1941 - 45 studoval na konzervatoři v Benátkách, později práva na univerzitě v Padově. Do povědomí hudebních znalců se dostal roku 1950 se svou skladbou Variaxioni Canoniche, variace na 12-ti tónovou hudbu Arnolda Schoenberga, jehož dceru Nurii si vzal roku 1955.

Pokračoval ve své práci s avantgardní hudbou a vyučoval v Evropě a v USA. Od roku 1957 učil na hudebním institutu v německém Darmstadtu. Polyfonie (skladba, kde každý hlas má svou vlastní melodii a žádný není preferovaný), monofonie (skladba s melodií bez harmonického doprovodu) a rytmů využil ve své skladbě pro sedm nástrojů Polifonica-monodiaritmica z roku 1951. Le Canto Sospeso, série dopisů psaných oběťmi nacismu pro sóla, sbor a orchestr, pochází z let 1955-56. Ve skladbě Per Bastiana Tai-yang Cheng, vycházející z čínské lidové písně, využívá čtvrttónové hudby.

Ve svých skladbách často dával najevo své názory - souhlas s komunismem vyjádřil ve své opeře Intolleranza. Její premiéra v Benátkách roku 1961 způsobila povyk a nesouhlas ostatních lidí - především neonacistů.

Jeho další opera Al Gran Sole Carico d´Amore převzala téma z jedné Rimbaudovy básně a je o Pařížské komuně z roku 1871. Svůj názor - na jaderné zbraně - vyjádřil v kantátě (skladba pro sóla, sbor a orchestr) Sul Ponte di Hiroshima (Na mostě v Hirošimě), na podporu Vietnamu napsal Canto per il Vietnam.

Nonova další práce pokračovala v odlišném duchu: pro smyčcové kvarteto, pro orchestr, pro elektrické housle atd. Zemřel v květnu roku 1990.

(konec článku Luigi Nono)

Vytisknout referát Luigi Nono | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela