Karel Kryl

autor: (neuveden) datum: 15.09.2002 zobrazeno: 23x

Narodil se 12.4.1944 v Kroměříži a zemřel 3.3.1994 v Mnichově. Písničkář a básník Karel Kryl pocházel z rodiny novojičínských Knihtiskařů. Vystudoval střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni, vystřídal několikero zaměstnání, ale především psal poezii a texty písní, které sám zpíval. Roku 1968 se odstěhoval do Prahy a postupně si získal velkou popularitu častým vystupováním a vysíláním nahrávek v rozhlase. Krylovy desky vznikaly zpravidla za velmi dramatických podmínek, a jejich původní vydání dnes patří ke sběratelským artefaktům.
Jeho první album, Bratříčku zavírej vrátka, sestavené z rozhlasových nahrávek, se do prodeje podařilo uvést na tehdejší československé poměry neuvěřitelně pružným způsobem. Bylo to v březnu 1969, tedy zhruba půl roku po invazi sovětských tanků, ale ještě před nástupem Gustava Husáka na místo Alexandra Dubčeka, tedy i před tvrdým nástupem cenzury. O půl roku později, na podzim 1969, odchází Karel Kryl do exilu. Žil ve spolkové republice Německo. Pracoval jako redaktor rozhlasové stanice Svobodná Evropa.
Zde také vzniklo své druhé album Rakovina. Třetí Krylovo album vyšlo pod charakteristickým názvem Maškary. K tomuto názvu ho inspirovalo setkání se skupinou mnichovských komunistů. Dále vydal desky Karavana mraků, Plaváček, Ocelárna, Tekuté písky, Monology a jiné. Vedle temných a dramatických protestních písní napsal i řadu textových hříček , v nichž často využíval štěpných rýmu. V prosinci 1989 koncertoval na velkých manifestacích v Československu.
Ani v 90. Letech se svou tvorbou nevyhýbal ožehavým tématům a jeho postoje budily mnohé kontroverze. Zemřel nečekaně na infarkt, posledního rozloučení s ním se na břevnoském hřbitově zúčastnily tisíce obdivovatelů i přední čeští politici.

(konec článku Karel Kryl)

Vytisknout referát Karel Kryl | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela