Daniel Defoe

autor: Jiří Petrželka datum: 12.09.2002 zobrazeno: 13x

Narodil se roku 1660 v Anglii. V té době byla v Anglii složitá situace, jak politická, tak náboženská. Defoe se snažil, aby se k moci dostala třída bohatých kupců, podnikatelů a měšťanských kapitalistů. Bojoval za to jako voják, novinář nebo jako skladatel výsměšných veršů - pamfletista. Bouřil se proti vládě krále Jakuba II., který se snažil obyvatelstvo převést na katolickou víru. Roku 1685 se proto zúčastnil mohutného lidového povstání drobných sedláků a tkalců, vedeného vévodou Monmouthem. Po porážce tohoto povstání se musel skrývat. Za tři roky se však přidal k armádě Viléma Oranžského, který se přeplavil z Holandska do Anglie, aby zbavil Jakuba moci. To se mu povedlo a Vilém Oranžský se stal prvním anglickým králem z rozhodnutí parlamentu. Defoe se oženil s dcerou obchodníka stávkovým zbožím a začal znovu obchodovat. Prodával své zboží v cizině. Jeho koráb však jednou ztroskotal v bouři. Měl dluh ve výši 17000 liber, který se zavázal splatit do konce svého života. Byl velice odvážný a pracovitý, a proto si zařídil firmu na výrobu cihel a tašek. Za deset let svůj dluh splatil.

Roku 1697 Defoe napsal knihu Esej o projektech, která se už v té době zabývala pojištěním lidí, kteří jsou v případě pracovní neschopnosti ponecháni svému osudu. Navrhuje, aby se finance opatřovaly prostřednictvím loterií. Navrhuje také reformy vzdělání, jehož se má dostat také ženám.

Daniel Defoe se také octl na pranýři. Bylo to kvůli pamfletu, který nepochopila ani jedna strana. Defoe stál tři dny na náměstí. Londýnský lid ho ale zasypal květinami.

Po návratu z vězení založil Defoe noviny nazvané Přehled, které řídil a většinou i sám psal deset let. V politice se střídavě přikláněl k oběma politickým stranám.

Robinsona začal Defoe psát jako šedesátiletý. V té době už byl autorem dlouhé řady knih, brožur a pamfletů. Za základ dobrodružství mu posloužilo vyprávění o skotském námořníkovi Alexandru Selkirkovi, který byl roku 1705 za trest vysazen z lodi na ostrově v Tichém oceáně, kde prožil čtyři roky a čtyři měsíce, než byl náhodou nalezen a dopraven zpátky do Anglie. O příběhu se tenkrát hodně mezi lidmi mluvilo a Defoe ho rozpracoval do knihy.


(konec článku Daniel Defoe)

Vytisknout referát Daniel Defoe | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela