Agatha Christie

autor: R. Petrželková datum: 12.09.2002 zobrazeno: 10x

Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mallowan

Narodila se 15. září 1890 v Ashfieldu, v jižní Anglii. Byla nejmladší dítě amerického vystěhovalce Frederika Alvaha Millera a jeho anglické ženy Clarissy Boechmer.

Roku 1906 odjela Agatha studovat do Paříže, kde zjistila, že má talent zpěvačky a klavíristky. Zvažovala, jestli má zůstat u hudební kariéry, ale upustila od ní, protože by jí její ostýchavost působila při koncertech velké potíže. Už jako dítě četla mnoho detektivek a se svojí sestrou si vymýšleli vlastní detektivní příběhy. Její sestra Madge ji vyprovokovala k napsání detektivky.

V roce 1913 se seznámila s Archibaldem Christem a za rok, 24. prosince 1914 se vzali. Větší část války od sebe byli odloučeni a Agatha zůstala v Ashfieldu a pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice v místních nemocnicích. Získala tam znalosti o jedech a využila to ve svých dílech.

Když válka skončila, její manžel se odstěhoval do Londýna, protože podnikal. Agatha zůstala doma se svojí dcerou Rosalind, která se narodila roku 1919.

V roce 1920 vydala svůj první román - Záhadná událost ve styleském sídle. V knize se poprvé objevil belgický detektiv Hercule Poirot. Závěrečná část knihy, která se odehrávala v soudní síni byla plná nepřesností a tak j musela přepsat. Proto se raději vždy radila s odborníky, když si v něčem nebyla jistá.

Patřičné pozornosti se jejímu dílu dostalo v roce 1926, kdy vyšel román Vražda Rogera Ackroyda. Tentýž rok se však nervově zhroutila, kvůli smrti její matky a manželské krizi. Vše vyvrcholilo záhadným zmizeních Agathy v roce 1926. S manželem se rozvedla roku 1928.

V roce 1930 se Agatha vypravila za dobrodružstvím do Uru (Turecko). Jela tam za svými přáteli, kteří se podíleli na archeologickém výzkumu. Poznala tam o 15 let mladšího archeologa Maxe Mallowana, za kterého se zanedlouho ve skotském Edinburghu provdala. O svém muži prohlásila: "Mít za muže archeologa má jednu obrovskou výhodu. Čím jste starší, tím jsme pro něj zajímavější."

Ve třicátých letech rozdělovali novomanželé svůj čas mezi několik domovů v Anglii a archeologické expedice na Střední východ. Během druhé světové války sloužil Max jako důjstojník v severní Africe a Agatha pracovala zase jako dobrovolnice v lékárně.

Na začátku války se Rosalind provdala za majora Huberta Pricharda, který byl však zanedlouho zabit při službě ve Francii. V roce 1943 se narodilo jediné vnouče Agatghy Christie, Mathew. Rosalind si vzala za muže Anthonyho Hickse.

Po válce manželé Mallowanovi obnovili své cesty na Střední východ a pokračovali v nich deset let.

Začátkem padesátých let se proslavili Agathini divadelní hry 'Past na myši' (1952) a 'svědek obžaloby' (1953). V roce 1960 byl Max za svoji vědeckou archeologickou činnost jmenován Komandérem britského impéria (C.B.E.) a o osm let později byl pasován na rytíře. Agatha taky nezůstala pozadu. Byla jmenována C.B.E. v roce 1956 a v roku 1971 jí královna Alžběta udělila titul 'Dáma britského impéria'.

Po zranění nohy v roce 1971 se začal Agathin stav zhoršovat. Bylo to poznat i na jejich knihách. Bylo jich míň a horší kvality. Poslední vystoupení na veřejnosti proběhlo v roce 1974 při premiéře filmu 'Vražda v Orient Expressu'. Zúčastnila se i samotná královna a členové britské rodiny.

Agatha Christie zemřela 12. ledna 1976 a o čtyři dny později byla pochována za účasti nejbližších pozůstalých v Cholsey. Její dílo s ní neumřelo. Od roku 1920 se prodala více jak miliarda jejich knih, které byli přeloženy do více jazyků jak Shakespeare, jen bible Agathu překonává v počtů jazyků, do kterých je přeložena. 'Past na myši' se v londýnském West Endu hraje nepřetržitě od svého uvedení v roce 1952 a stala se tak nejdéle hranou divadelní hrou v historii.


(konec článku Agatha Christie)

Vytisknout referát Agatha Christie | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela