Mariah Carey

autor: Matušek datum: 01.08.2002 zobrazeno: 8x

Zpěvačka Mariah Carey se narodila 27.března 1970, jako třetí dítě manželům Patricii a Alfredovi Careyovým. Svému otci - leteckému inženýrovi, který pocházel z Venezuely, ostatně vděčí i za svůj exotický vzhled. Díky matce - operní pěvkyni zase získala krásný hlas a lásku k hudbě. Mariah spolu s celou rodinou vyrůstala v New Yorku, kde se jí ale pří1iš klidu nedostalo. Alfred Carey měl totiž tmavou barvu pleti a Amerika v šedesátých letech smíšeným manželstvím příliš nepřála. Okolí je často napadalo a dávalo jim najevo svůj nesouhlas a nenávist. Sama Mariah na tyto nepěkné chvíle vzpomíná slovy: "Byly to strašné časy. Lidé se k nám chovali ošklivě, nadřazeně a opovrhovali námi. Jejich zlost a nasylné útoky se stále stupňovaly. Došlo to až tak daleko, že nám zapálili auto a pak dokonce i otrávili psa..." Ošklivé následky rasismu nesli i její o devět let starší sourozenci. Sestra Alison, kter8 měla ze všech sourozenců nejtmavší pleť, musela snášet časté nadávky a bití od svych vrstevníků. Bratr Morgan zase trpěl epilepsií.
Život v neustálém napětí a nervozitě nakonec monžele Careyovy dovedl až k rozvodu. Rodina se rozpadla když malé Mariah byly tři roky. Sestra Alison zůstala s otcem a Mariah s Morganem žili s matkou na Long Islandu, předměstí New Yorku. Patricie nakonec musela opustit New York City Operu a najít si dvě zaměstání, aby byla schopná rodinu bez otce uživit. Mariah potom často bývala sama doma a jejím jediným rozptýlením byla hudba a zpěv. Uvědomovala si nejen odlišnost svého zevnějšku, ale i dar krásného hlasu, který jí dával naději pro lepší život. To ostatně dokazuje i těmito slovy: "Když jste napůl Irka a napůl Venezuelanka tak nakonec ani sám nevíte, kam vlastně patříte. Vyrůstali jsme v předměstské čtvrti mezi bohatšími sousedy. Navíc jsme nebyli oblíení, protože jsme byli jiní. Já jsem přitom vždycky chtěla mít pocit finančního zabezpečení. Snila jsem o věcech, které bych si jednou mohla koupit. Naštěstí jsem se mohla upnout k hudbě a vždycky si říct - ti lidé si myslí, že nejsem tak dobrá jako oni, ale já na rozdíl od nich umím hezky zpívat. To mě uklidňovalo a dávalo sílu a chuť do života!"
Nikoho nepřekvapí, že při prvních krůčcích ke zpěvu vedla Mariah za ruku její matka, která po kariéře operní zpěvačky pracovola také jako učitelka mladých talentovaných zpěvaček. Pod jejím odborným dohledem zača a Mariah zpívat již ve čtyřech a od té doby se její láska ke zpěvu jen prohlubovala. Nezajímala se o nic jiného než o zpívání. Později začala mít problémy ve škole, protože se odmítala učit předměy, které ji nebavily. Mariah se se svou leností netají když říká: "Když jsem v něčem dobrá, tak se na to zaměřím. Když ne, tak to nechám plavat. Jednou jsem byla na hodině matematiky a učitelka se mě zeptala, co bych chtěla v životě dělat. Snažila se mi vysvětlit, že matematiku potřebuju k tomu, abych se dostala na universitu. Já jsem jí odpověděla, že na žádnou universitu nepůjdu, že budu zpívat." Naštěstí si již na střední škole místo školními úspěchy začala vydobývat respekt skládáním vlastních písní. Ve třinácti letech se potom díky kontaktům svého staršího bratra seznámila se skupinou muzikantů, kteří potřebovali dobrou zpěvačku pro studiové nahrávky demo snímků. Mariah tak definitivně pohřbila poslední naději pro úspěšné studium. Každý večer totiž ze svého bydliště na Long Islandu vyrážela do manhattanského studia, kde se skupinou nahrávala až do rána. Do postele se pak často dostala až kolem páté hodiny ranní. O několik hodin později jí pak padala hlava únavou a usínala na školní lavici. Se školou to začalo jít z kopce. Jediným štěstím bylo, že matka Mariah rozeznala její obrovský talent a nedělala zbytečné problémy. Dokonce ani příliš neprotestovala, když se Mariah seznámila s Benem Marquilesem - o sedm let starším hráčem na klávesy a začínajícím skladatelem. Ben pro ní začal psát písničky a Mariah se rozhodla udělat osudový krok - v pouhých šestnácti letech opustila školu, odešla z domova a přestěhovala se do města. Konečně se mohla začít pořádně věnovat tomu, co jí opravdu bavilo a v čem byla dobrá. Začala pracovat na kariéře zpěvačky, která později ovládla předí příčky hitparád a vedla tabulky prodeje desek.
Ve spolupráci s Benem Maquilesem natočili pár demo nahrávek, které poctivě rozeslali na několik vlivných adres a gramofonovým společnostem. Oba byli překvapeni téměř bleskovým zájmem vydavatelství Warner Bros. Nakonec se ale nedohodli. Další vydavatel sdělil, že by rád její písničku prodal Whitney Houstonové. To se ale Mariah nelíbilo, nahrávku si vzala zpátky a dostatečně jasně dala najevo svůj nesouhlas, když na nabídku odpověděla: "Ne! Nikdo nebude zpívat moje hity. Jen já sama. Jsem dobrá a dokážu se prosadit. Nepotřebuju prodávat svoje písničky!"
Další rok se protloukala jak se dlao, než se na ni konečně usmálo štestí. Nevědomky jí k němu pomohla zpěvačka Brendy K. Starr, která občas dávala Mariah příležitost ve svém doprovodném sboru. Jedou ji pak s sebou vzala na páteční párty, na které nechyběl nikdo, kdo byl ve světě hudebního byznysu důležitý. Mariah věděla, co se sluší, a tak si samozřejmě nezapoměla s sebou vzít také kazetu se svými písničkami. V okamžiku, kdy tuto kazetu podávala Jerrymu Greenbergovi, šéfovi nahrávací společnosti CBS, se najednou odkudsi vynořila další ra a kazety se zmocnila. Později se ukázalo, že to byla ruka Tommyho Mottoly, prezidenta společnosti Columbia Records. T co se dělo potom, v mnohém připomína hollywoodské slaďáky o náhlém štěstí, ke kterému chudá, udřená, ale božsky nadějná popelka přišla. Tommy se vypařil a až do konce večírku ho zmatená Mariah nespatřila. Ani ve snu by ji ale nenapadlo, že seděl ve svém luxusním voze a cestou domů si přehrával její kazetu. Naštěstí bydlel dost daleko od místa konání večírku a stihl si poslechnout alespoň dvě písničky. Byl jimi natolik nadšen, že otočil vůz a vydal se zpátky na večírek hledat zakletou princeznu. Ta však mezitím ještě před půlnocí odjela domů. Tommy sice nenašel její střevíček na schodišti, ale pomocí svého mobilního telefonu a kontaktů krásnou neznámou vypátral a ta i se svou matkou stanula hned v pondělí v jeho kanceláři. Neuplynul ani měsíc a Mariah měla v kapse celkem výhodnou smlouvu a tým nejlepších producentů.
Po roce usilovné práce se na pultech objevila debutová bezejmená deska Mariah Carey, která dosud neznámou zpěvačku uvedla mezi špičku tehdejší americké hudební produkce. Další dívčí sen se naplnil a svět se mohl těšit z nové hvězdy. Další momenty kariéry Mariah Carey jsou až překvapivě nudné - nedělala skandály, nikdo nešušká o jejích hvězdných manýrech... Jediné, co tisku dlouho leželo v žaludku, byl její intimní vztah s (tehdy ženatým) Tommy Mottolou, který oba dva před veřejností skrývali. Zakázané ovoce ale přestalo médiím chutnat v červnu 1993, kdy si zamilovaný pár vyměnil prstýnky. Tommy byl v roce 1993 jmenován prezidentem společnosti Sony Music Entertainment.
Po úspěšném debutovém albu následovalo o dva roky později album Emotions a Unplugged. V roce 1993 vydala Mariah desku Music Box, rok na to vyšlo vánoční album Merry Christmas a v roce 1995 album Daydream. V roce 1997 vydala úspěšné album Butterfly a v roce 1998 výběr jejích největších hitů s názvem #1's.
Miliony prodaných desek a věrných fanoušků jí snad dokážou vynahradit příkoří a nepovedené dětství, které na ni osud přichystal.


ALBA

Mariah Carey


Emotions


Unplugged


Music Box


Marry Christmas


Daydream


Butterfly


#1's

(konec článku Mariah Carey)

Vytisknout referát Mariah Carey | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela