Claude Monet

autor: Martina Glennova datum: 13.09.2002 zobrazeno: 6x

(1840, Paříž - 1926, Paříž)

Claude Monet byl pravým zakládajícím otcem hnutí impresionismu. Začal jako žák ve studiu malíře Boudina, brzy však věnoval svou plnou pozornost krajinářství. Ze všech členů impresionismu byl v době založení hnutí v uměleckém světě nejznámější, dokonce natolik, že mohl prodávat svá plátna za 12.000 franků.

Monetovy obrazy jsou plné zářivých barev a odrazů, jakoby naplněné světlem. Tohoto efektu Monet dosáhl tím, že svá plátna pokrýval bezpočtem jednotlivých tahů štětce, aby tak vytvořil bohatý opar modré, červené a zelené. Všechny jeho barvy se čistě blyští z obrazu a vytvářejí dojem neklidu a životnosti krajiny.

Monet vybudoval u svého domu v Giverny zahradu s jezírkem a brzy si začal uvědomovat možnosti malování své zahrady v různém osvětlení, odstínech a ročních obdobích. Jeho zahrada se stala pro Moneta předmětem, který maloval znovu a znovu až do své smrti ve variacích světel a odlesku slunce na povrchu jezírka pokrytého lekníny.

Experimentace s barvou a světlem tak postavila Moneta nejen do vůdčí pozice impresionismu, ale také pomohla k dosažení počátečního bodu v abstraktním umění.(konec článku Claude Monet)

Vytisknout referát Claude Monet | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela