Johanes Brahms

autor: Tomáš Kufel datum: 24.2.2002 zobrazeno: 5x

Johanes Brahms
Johanes Brahms se narodil 7.května.1833 v Hamburku. Již jeho otec byl hudebníkem. Vydělával ne zrovna lehce chléb pro svou pětičlennou rodinu, zprvu hrával jako prostý muzikant v tanečních lokálech a námořnických krčmách, později se vypracoval až na člena městského orchestru. Brahmsův rodný dům byl zcela zničen ve druhé světové válce. Stával v neutěšené části starého města, z větší části obydlené chudinou. Přesto, že Brahmsovy vzpomínky z dětství se vázaly k místům tak málo půvabným, miloval své rodné město celý život a rád se k němu vracel aspoň v myšlenkách i za svého pozdějšího pobytu ve Vídni, když osaměle trávil své večery.

Brahms se brzy naučil hrát na violoncello, lesní roh, housle a klavír. První hudební vzdělání získal u svého otce, kterého ostatně, vytažen často v noci z teplé postele, byl nucen doprovázet do přístavní čtvrti, aby jako třináctiletý pomáhal vydělávat hrou na klavír. Stinné stránky života, s nimiž se až příliš brzy seznámil, jistě nezůstali bez vlivu na tichého, zasněného hocha. Snad proto tak rád utíkal z tvrdého světa reality do světa fantazie a hudby! Již tehdy se Brahms pokoušel komponovat. V následujících letech hrál jako doprovázeč i jako sólista, ale stále si musel vydělávat hrou v kavárnách. Větší příležitost dostal jako doprovázeč maďarského cikánského houslisty Reményho. Měl vítečnou hudební paměť. Na jedné z cest potkal tehdy již známého houslistu Josefa Joachima. Od Joachima dostal doporučení na Liszta a na manžele Shumannovy do Düsseldorfu.

Chvíli se u nich učil a nakonec odjel do Vídně. Brahms velice rád cestoval. První velký úspěch dosáhl svým Německým rekviem v roce 1868. Cambridgeská universita mu udělila v roce 1877 čestný doktorát. Měl rád děti.

Brahms napsal 120 opusových děl. Např. Uherské tance, Koncert pro klavír v d moll, koncert pro violu v D dur, Klavírní koncert v B dur. Zemřel v roce 1897.

(konec článku Johanes Brahms)

Vytisknout referát Johanes Brahms | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela