Helen Hunt

autor: David Nožina datum: 01.08.2002 zobrazeno: 5x

Bez nadsázky se dá říci, že Helen je jednou z nejvýraznějších osobností současné americké kinematografie. Ani ne tak pro velké množství neobvyklých a mistrně ztvárněných rolí, jako spíše pro celý svůj přístup k filmovému umění.
Narodila se 15.června 1963 v Culver City, v Kalifornii, rodičům Jane (fotografka) a Gordonu Huntovým (divadelní režisér), jen několik ulic od místa, kde se později natáčel úspěšný seriál "Jsem do tebe blázen", v němž hrála Helen hlavní roli. Slunného západního pobřeží si však příliš neužila, již jako malé dítě se v roce 1966 odstěhovala na 6 let se svými rodiči do New Yorku. Na její budoucí kariéru však neměla změna prostředí žádný velký vliv. Těmi, kdo skutečně nasměrovali její kroky k herecké dráze, byli právě její rodiče, zejména její otec. Odmalička s ní chodil do divadla (ne do kina, filmy totiž Helen moc nebavily) a seznamoval ji s prostředím na jevišti i v zákulisí. Když jí bylo šest, rozhodla se, že bude herečkou. První role pak na sebe nenechala dlouho čekat. V pouhých devíti letech se Helen objevila v prvním televizním filmu, "Pioneer Woman". Tato role jí pomohla k dalším rolím v televizních filmech jako např. "Bill: On His Own," (Bill na vlastních nohou) "Choices of the Heart," (Volby srdce) "Land of Little Rain" pro televizní stanici PBS a "The Miracle of Kathy Miller" (Zázraky Kathy Millerové), jedna z jejích oblíbených rolí, ve které ztvárnila atletku, která překonala zranění a znovu začala závodit. Zazářila také v seriálech "My Life and Times" a opakovaně si zahrála v "St. Elsewhere". Hostovala v seriálech společnosti HBO a za seriál "The Hitchhiker" byla nominována na cenu Cable Ace Award.

Po ztvárnění hlavní role v sci-fi komedii "Projekt X" Jonathana Kaplana, odjela Huntová do New Yorku získat víc divadelních zkušeností. Chvíli chodila s hvězdou filmu "Projekt X" Matthew Broderickem. V r. 1989 se jí splnil její sen účinkovat na Broadwayi, kde si zahrála ve hře "Our Town". Její další divadelní rolí byla Bianca v r.1990 ve hře "The Taming of the Shrew" (Zkrocení zlé ženy) v produkci 'Shakespeare in the Parks' s Tracey Ullmanovou a Morganem Freemanem. Mezi jejími televizními a divadelními vystoupeními pokračovala ve filmových rolích např. ve fantaskní romantické komedii Francise Copoly "Peggy Sue Got Married" (Peggy Sue se vdává) a "Miles from Home" (Míle od domova) s Richardem Gerem. V roce 1989 Huntová čestně hostovala v populárním kresleném seriálu Simpsonovi, kde namluvila kamarádku ležérního Vočka.

Devadesátá léta začala dobře. Šíři svých schopností dokázala Helen hned v roce 1991 v televizním dramatu "Murder in New Hampshire" (Vražda v New Hampshire) coby učitelka, která skončí ve vězení kvůli svému šestnáctiletému milenci. Dalším úspěšným filmem byl "The Waterdance" (Druhá šance), kde jako vdaná nakladatelka Anna se zamiluje do paraplegického spisovatele. (Helen později prozradila, že o roli velmi usilovala). Právě za tuto roli sklidila velký ohlas u kritiky.

A právě někde mezi filmy "Bob Roberts" videoromancí "Only You" a milostnou komedií "Mr. Saturday Night" (Pan Sobota večer), kde si zahrála s Billy Crystalem se odehrála změna, která vynesla Helen mezi hvězdy. Byl to seriál "Mad About You" (Jsem do tebe blázen) a její role Jamie Buchman. Po odvysílání pilotního dílu byla většina televizních diváků do něj blázen. Každý si tu půvabnou a inteligentní Jamie zamiloval. Seriál si získal obrovskou popularitu. Helen dostala za tuto roli několik ocenění a chytla se i role producentky a režisérky.

V roce 1994 hostovala v seriálech "Saturday Night Live" a sebe samou si zahrála v seriálu "Friends".

V r.1995 pracovala na filmu "Kiss of Death" (Polibek smrti), ve kterém hrála po boku Davida Caruso a Nicholase Cage. V r.1996 zazářila ve akčním thrilleru Jana de Bonta "Twister", v němž hrála lovkyni tornád, jíž v ohrožení smrtícím živlem začaly náhle fungovat vazby v téměř rozpadlém manželství s Bilem Paxtonem. Dále si zahrála sympatickou servírku Caroll Connellyovou v romantické komedii "As Good As it Gets" (Lepší už to nebude) pronásledovanou osudem v podobě nejnesitelnějšího chlapa pod sluncem, psychicky nemocného spisovatele Melvina Udalla (Jack Nicholson), jenž svými četnými obsesemi permanentně mění svému okolí život v peklo, ale z nějakého důvodu je pro něj Carolina pravidelná přítomnost důležitější než pro notorika přísun požehnané lihoviny. Helen svým kouzlem nejenže dokázala z naprostého společenského monstra vytvořit víceméně přijatelného člověka, ale též bezvýhradně získat srdce diváků i kritiků. Což dokazuje získání Oscara za hlavní ženskou roli a jako první v historii získat cenu Akademie a Emmy ve stejném roce. Obdržela ještě mnoho dalších cen, jejichž seznam můžete vidět ve Filmografii na těchto stránkách.

Trvalo to však téměř dvacet let, než se Helen vypracovala z řadové herečky na dokonalou a známou profesionálku, jak ji známe z televizních obrazovek a z filmových pláten dnes. Ve světě televize i velkoplošné kinematografie se pohybuje jako ryba ve vodě, a není tedy divu, že dnes ve svých osmatřiceti letech je jednou z mála amerických hereček, které jsou stejně známé jako oblíbené. A není to jen nějaká planá fráze, ve Spojených státech je všechno přesně měřeno a sledováno, a právě oblíbenost a známost toho kterého aktéra je důležitým předpokladem pro jeho další práci. Pro mnoho lidí je Helen ideálem, ne však ve smyslu komerční krásy a stylu života, ale právě naopak pro svůj přirozený vzhled a vystupování.

17. července 1999 si Helen vzala Hanka Azaria. Oba byli oddáni v jejich domě v jižní Kalifornii. Jejich vztah ale dlouho nevydržel a v prosinci 2000 se rozvedli. Svůj volný čas tráví studiem tance, jógy, malování a čas od času pozve své herecké kamarády do svého domu na návštěvu.

Poslední epizoda seriálu "Mad About You" byla dokončena 24.května 1999. Heleniny plány po skončení show zahrnují krátký odpočinek a nějaké nové projekty. Se svou obchodní partnerkou Connie Tavelovou, založily produkční společnost a pracují na mnoha projektech, ve kterých Helen hraje nebo je režíruje. Např. detektivka natočená podle novely Roberta B. Parkera. "She's Funny That Way", komedie o ženě, která utekla s psychiatrické léčebny a "Then She Found Me", hraje hosta talk-show, který najde dítě a přitom se před 30 lety vzdal adopce.

Nejnovější filmy ve kterých, jsme mohli Helen vidět, byly "Cast Away" (Trosečník), kde je manželka Toma Hankse, který ztroskotal s letadlem a ocitl se sám na pustém ostrově. Za tuto roli "Kelly" získala cenu Blockbuster Entertainment Award v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli v dramatu. Dále byla spolu s Tomem Hanksem nominována na cenu MTV Movie Award v kategorii Nejlepší polibek ve filmu. V dalším filmu "What Women Want" (Po čem ženy touží), si zahrála Darcy, která se bez varování objeví v reklamní agentuře, aby zaujala místo, které mělo patřit Nickovi (Mel Gibson). Ovšem neví, že Nick začne slyšet co si ženy myslí. Výborná romantická komedie za kterou Helen získala cenu Blockbuster Entertainment Award. V dramatickém filmu "Pay It Forward" (Pošli to dál) si zahrála alkoholičku Arlene, kterou musí zachraňovat její jedenáctiletý chlapec a sympatický učitel Kevin Spacey. Dále hrála ve filmu "Dr. T & the Women" (Dr. T a jeho ženy) s Richardem Gerem, gynekologem zmítaným krizí středních let.

A v čem Helen uvidíme? Bude to film Woodyho Allena "The Curse of the Jade Scorpion" (Kletba jantarového škorpióna) a film Timepiece, remake komediální klasiky o Růžovém panterovi.

FULMOGRAFIE

Herečka
Originální název-Český název-Rok-Postava
Timepiece- -2001-
The Curse of the Jade Scorpion-Kletba jantarového škorpióna-2001-
What Women Want-Po čem ženy touží-2000-Darcy
Pay It Forward-Pošli to dál-2000-Arlene
McKinneyová
Cast Away-Trosečník-2000-Kelly
Dr. T and the Women-Dr. T a ženy-2000-
Twelfth Night-Večer tříkrálový-1998-
"Ellen: A Hollywood Tribute (1) (ep.#5.19) - -1998-as herself
The Simpsons - "Dumbbell Indemnity" (ep.#9.16) - -1998-"Renee" (hlas)
As Good As It Gets-Lepší už to nebude-1997-Carol Connelly
Saturday Night Live - (ep.#23.9) - -1997-host
Twister-Twister-1996-Jo Harding
Kiss of Death-Polibek smrti-1995-Bev Kilmartin
"Friends" (1994) in episode: "The One with Two Parts: Part 1" aired: 2/23/1995-Epizoda Přátelé-1995-Jamie Buchman
"Saturday Night Live" (ep.#19.16) aired: 3/19/1994- -1994-host
"The Wild West"-Divoký západ-1993-Abbie Bright
In the Company of Darkness-V zajetí temnot-1993-Gina Pulasky
Sexual Healing-Sexuální léčba-1993-Rene
"The Larry Sanders Show" (1992) in episode: "The Breakdown: Part 2" (ep.#2.2) aired: 6/2/1993- -1993-as herself
Only You-Only You-1992-Claire Enfield
The Waterdance-Druhá šance-1992-Anna
Mr. Saturday Night-Pan Sobota večer-1992-Annie
"Mad About You"-Jsem do tebe blázen-1992-Jamie Buchman
Bob Roberts-Bob Roberts-1992-Hospital Reporter, Rose Pondell
Trancers III-Trancers III-1992-Lena
Trancers II-Trancers II-1991-Lena Deth
"My Life and Times"- -1991-Rebecca Miller
Murder in New Hampshire-Vražda v New Hampshire-1991-Pamela Smart
Into the Badlands-Do pustiny-1991-Blossom
"China Beach" (1988) in episode "The Thanks Of A Grateful Nation" (ep.#3.17)- -1990-Sissy
Darkroom- -1990-
Incident at Dark River-Incident na temné řece-1989-Jesse
Next of Kin-Nejbližší příbuzenstvo-1989-Jessie Gates
Miles from Home-Míle od domova-1988-Jennifer
Stealing Home-Návrat do rodného města-1988-Billy's Sister
The Frog Prince-Žabí princ-1988-Henrietta
Shooter-Střelec-1988-Tracey
The Nativity- -1987-Mary
Project X-Projekt X-1987-Teri
Peggy Sue Got Married-Peggy Sue se vdává-1986-Beth Bodell
Trancers-Trancers-1985-Leena
"Galtar and the Golden Lance" TV Series- -1985-
Girls Just Want to Have Fun-Děvčata se jen chtějí bavit-1985-Lynne
Waiting to Act -Herecké čekání-1985-Tracy
"Highway to Heaven" (1984) in episode: "Thoroughbreds"- -1984 ?-Lizzy MacGill
Sweet Revenge-Sladká pomsta-1984-Debbie Markham
"The Hitchhiker" (1983) in episode: "Why Are You Here?"- -1983 ?-Donette
Quarterback Princess-Princezna obránce-1983-Tami Maida
Choices of the Heart-Volby srdce-1983-Cathy
Bill: On His Own-Bill na vlastních nohou-1983-Jenny Wells
Desperate Lives-Zoufalé životy-1982-Sandy Cameron
"It Takes Two"- -1982-Lisa Quinn
"St. Elsewhere"- -1982-Clancy Williams
Gimme A Break ! in episode "An Unmarried Couple" (ep.#1.19)- -1982-Valerie
"Darkroom" (1981) in episode: "The Bogeyman Will Get You"- -1981-Nancy
Angel Dusted -Andělský prach-1981-Lizzie Eaton
Best Little Girl In The World, The (TV)- -1981-
I Think I'm Having a Baby (TV)- -1981-Phoebe
Miracle of Kathy Miller, The-Zázraky Kathy Millerové-1981-Kathy Miller
Child Bride of Short Creek -Dětská nevěsta ze Short Creek-1981-Naomi
"Family" (1976) in episode: "Daylight Serenade"- -1980-
"Knots Landing" (1979) in episode: "Hitchhike: Part 2" - -1980-Betsy
"Knots Landing" (1979) in episode: "Step One"- -1980-Brenda
Family - in episode "Daylight Serenade"- -1980-
"The Facts of Life" (1979) in episode: "Dope"- -1980-
Transplant-Transplantace-1979-Janice Hurley
"The Bionic Woman" (1976) in episode: "Sanctuary Earth" (ep.#3.16) aired: 2/11/1978- -1978-Princezna Ortha
Rollercoaster-Horská dráha-1977-Tracy Calder
"The Fitzpatricks"- -1977-Kerry Gerardi
The Spell-Kouzlo-1977-Kristina Matchett
"The Mary Tyler Moore Show " (1979) in episode "Murray Ghosts for Ted" (ep.#7.20)- -1977-Laurie Slaughter
Having Babies-Mít děti-1976-Sharon McNamara
All Together Now-Všichni spolu-1975-Susan Lindsay
Death Scream-Smrtelný výkřik-1975-Teila Rodriguez
"Swiss Family Robinson"- -1975-Helga Robinson
Swiss Family Robinson, The- -1975-Roberta
"Amy Prentiss"- -1974-Jill Prentiss
Pioneer Woman-Průkopnice-1973-Sarah Sargeant

Režisérka
Originální název-Český název-Rok-Poznámka
"Mad About You"-Jsem do tebe blázen-1992-TV seriál

Producentka
Originální název-Český název-Rok-Poznámka
Timepiece- -2001-
"Mad About You"-Jsem do tebe blázen-1992-TV seriál

Zvláštní TV vystoupení
Originální název-Český název-Rok-Poznámka
Ellen- -1994-hrála sama sebe v epizodě "Ellen: A Hollywood Tribute"
Friends-Přátelé-1994-Jamie Buchman v epizodě "The One with Two Parts: Part 1"
The Larry Sanders Show- -1992-hrála sama sebe v epizodě "The Breakdown: Part 2"
The Simpsons-Simpsonovi-1989-hlas Renee v epizodě "Dumbbell Indemnity"
China Beach- -1988-Amanda "Sissy" Simpson v epizodě "The Thanks of a Grateful Nation"
Highway to Heaven- -1984-Lizzy MacGill v epizodě "Thoroughbreds: Part 2"
Highway to Heaven- -1984-Lizzy MacGill v epizodě "Thoroughbreds"
The Hitchhiker- -1983-Donette v epizodě "Why Are You Here?"
Gimme a Break!- -1981-Valerie v epizodě "Unmarried Couple, An"
Darkroom- -1981-Nancy v epizodě "The Bogeyman Will Get You"
The Facts of Life- -1979-Emily v epizodě "Dope"
Knots Landing- -1979-Betsy v epizodě "Hitchhike: Part 2"
Knots Landing- -1979-Brenda v epizodě "Step One"
The Mary Tyler Moore Hour- -1979-Bonnie Slaughter
Family- -1976-v epizodě "Daylight Serenade"
The Bionic Woman- -1976-princezna Aura v epizodě "Sanctuary Earth"
Ark II- -1976-Diana v epizodě "Omega"
The Mary Moore Show- -1970-Bonnie Slaughter v epizodě "Murray Ghosts for Ted"


(konec článku Helen Hunt)

Vytisknout referát Helen Hunt | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela