Jodie Foster

autor: Zdeněk Marášek datum: 20.08.2002 zobrazeno: 12x

Jodie Fosterová se narodila 19. listopadu 1962 v Los Angeles. Její rodiče, Evelyn a Lucian Fosterovi, se rozvedli ještě před jejím narozením a Jodie tedy vyrůstala pouze v matčině péči. Již ve třech letech uměla číst, ve třinácti mluvila francouzsky, ve škole byla vždycky premiantkou a nemusela se moc snažit. Její výchovou byla v podstatě od malička usměrňována k filmovému a televiznímu průmyslu. Jelikož Evelyn Fosterová byla filmovou publicistkou, často brala Jodie s sebou do kina. Jodie vzpomíná, že "téměř všechen čas trávila shlížením temných evropských filmů" oblíbených její matkou. Jodiin bratr Buddy se v osmi letech začal objevovat v televizních reklamách a Jodie sama byla často přítomna při natáčení. A tak bylo jednoho dne šikovné tříleté děvčátko zaregistrováno pány z reklamní agentury a začala se rodit hvězda.
Po několika reklamních spotech si odbyla "opravdovou" televizní premiéru v roce 1969 v sitcomu Mayberry R.F.D. a po rolích v řadě podobných seriálů získala svou první filmovou roli v disneyovské rodinné story nazvané Samantha a Napoleon (1972) o přátelství dvou dětí a starého dobráckého lva Majora. V následujících dvou letech pak střídala relativně nezajímavé filmy s relativně nezajímavými seriály.

Poprvé výrazněji zaujala kritiky v roce 1973 jako láska Toma Sawyera Becky Thatcherová v muzikálovém zpracování Twainova románu, které jste mohli vidět nedávno na Nově. V dalším filmu pak již hrála pod režijním vedením Martina Scorsese ve filmu Alice už tu nebydlí (Alice Doesn`t Live Here Anymore, 1974). Přestože musela soupeřit s vynikajícími hereckými výkony hlavních hvězd Krise Kristoffersona a především Ellen Burstynové, která byla oceněna Oscarem, dokázala Scorseseho zaujmout natolik, že jí bez váhání svěřil roli dvanáctileté prostitutky Iris ve svém dnes již legendárním Taxikáři (Taxi Driver, 1976). Tato kontroverzní (Fosterová musela dokonce podstoupit psychologické vyšetření, aby dokázala, že je schopna zvládnout případné trauma plynoucí ze ztvárnění této postavy) role znamenala radikální změnu přístupu Jodie Fosterové k herectví. "Tento film kompletně změnil můj život. Bylo to poprvé, kdy po mně někdo chtěl vytvořit postavu, která byla úplně jiná než jsem já sama. Poprvé jsem si uvědomila, že hraní není jen nějaké hobby, kterým se bavíte, ale že to je skutečné řemeslo." Navzdory všeobecnému uznání a nominaci na Oscara byl Taxikář nadlouho poslední demonstrací jejího umění. Její další role v sedmdesátých letech jí nikdy neposkytly dostatek prostoru. Kritikové sice její výkony hodnotili kladně, nicméně často poznamenávali, že tyto tyto role znamenají mrhání vyjímečným talentem.

V roce 1980 absolvovala Fosterová Prestižní francouzské lyceum v Los Angeles jako nejlepší studentka a rozhodla se studovat anglickou literaturu na Yaleské univerzitě. Přestože se neobjevovala na filmovém plátně, stala se na dlouhou dobu centrem pozornosti médií díky pomatenci, jenž spáchal atentát na Ronalda Reagana ve snaze jí zaimponovat. Tato událost byla razantním útokem na psychiku osmnáctileté studentky. Trvalo rok, než se Fosterová dokázala alespoň částečně vzpamatovat. Své pocity pak vylíčila v eseji nazvaném Proč já? publikovaném v časopise Esquire.

Svou další filmovou roli vytvořila Fosterová až v roce 1984 v pokusu převést na plátno bizarní svět Johna Irvinga v adaptaci jeho románu Hotel New Hampshire, který však propadl. Na návrat mezi opravdové hvězdy si Fosterová musela počkat ještě další čtyři roky, kdy získala roli Sarah Tobiasové, která se stala obětí několikanásobného znásilnění. Z jemné intelektuálky se tak musela jako mávnutím kouzelného proutku proměnit v prostořekou a ne příliš vzdělanou servírku, které není cizí ani flirtování s muži ani alkohol a drogy. Vzhledem k tomuto image není daleko k předsudkům, které obvykle společnost vůči obětem znásilnění mívá. Právě boj o "rovnost před zákonem" bez ohledu na společenské zařazení oběti společně s vývojem vztahu mezi jednoduchou Sarah a její advokátkou Katherine Murphyovou ztvárněnou Kelly McGillisovou, to jsou základní motivy tohoto snímku. Za roli Sarah Tobiasové pak získala Jodie Fosterová zcela zaslouženě svého prvního Oscara.

Další důkaz o jejích mimořádných hereckých schopnostech přišel o tři roky později v podobě role budoucí agentky FBI Clarice Starlingové v adaptaci bestselleru Thomase Harrise Mlčení jehňátek. Temná a ponurá zápletka thrilleru s téměř hitchcockovskou atmosférou se stala pozadím pro vývoj vztahu typu učitel-žák mezi Starlingovou a psychopatickým psychiatrem Hannibalem Lecterem (Anthony Hopkins), který jí pomáhá prostřednictvím svých "kryptografických" výroků k dopadení svého kolegy v branži masových vrahů. Film se stal hitem roku a získal pět Oskarů v nejprestižnějších kategoriích (nejlepší herec a herečka, nejlepší režie, nejlepší scénář, nejlepší filmú). Rok 1991 přinesl Jodie Fosterové kromě výše zmíněného ocenění také její režijní debut Človíček Tate (Little Man Tate) vyprávějící o sedmiletém géniovi Fredu Tateovi, jenž hledá optimální vztah k matce (Jodie Fosterová), k psycholožce snažící se rozvíjet jeho vyjímečný talent a vlastně k celému světu. Filmy, na nichž je podíl Jodie Fosterové více než herecký, nesou jasný otisk motivů z jejího vlastního života: malý Tate žije pouze s matkou a také je neuvěřitelně osamělý stejně jako ženská obdoba Tarzana Nell ve stejnojmenném příběhu z roku 1994 (další nominace na Oscara za hlavní roli). Autobiografické prvky jsou patrné i v jejím druhém režijním pokusu Domů na svátky (1996).

Osamělá je Jodie fosterová nejen jako astronomka Ellie Arrowayová hledající mimozemské civilizace v Zemeckisově nejnovějším snímku Kontakt (Contact, 1997), ale i v současném soukromém životě, hollywoodských večírků se neúčastní a mezi své přátele zařadí jen málokoho. Sama o sobě tvrdí, že je neuvěřitelně nudný člověk. Nejspíš je však nudná jen pro ty, které zajímají jen pikantní historky či fotografie. Ti, kteří jsou nad tyto přízemní věci povzneseni by v ní jistě nalezli člověka neobyčejně zábavného.

V roce 1999 se Jodie představuje jako nezávislá anglická učitelka spolu s mezinárodní exotickou hvězdou Chow Yun-Fatem (Střelci na útěku, Hard Boiled), který hraje siamského krále Mongkuta ve filmu Anna a král (Anna and the King). Nádherné exteriéry a výprava, pikantní existence králova harému a hvězdné herecké obsazení ve velkolepém příběhu o narůstajících sympatiích a citech mezi evropskou učitelkou a asijským králem, o konfrontaci dvou kultur a světů, a zároveň o možnostech spojení dvou odlišných vidění, když si lidé porozumějí.

A co má Jodie Fosterová v plánu do budoucna?

The Panic Room (2001)
The Dangerous Lives of Altar Boys (2001)


FILMOGRAFIE

Herečka
Originální název-Český název-Rok-Postava
The Dangerous Lives of Altar Boys- -2001-sestra Assumpta
The Panic Room- -2001-Meg Altman
Anna and the King-Anna a král-1999-Anna Leonowens
AFI's 100 Years... 100 Movies- -1998-TV, hostitelka
Contact-Contact-1997-Dr. Eleanor Ann Arroway
Salute to Martin Scorsese, A- -1997-TV, host
Nell-Nell-1994-Nell
"A Century of Women"- -1994-TV seriál (hlas)
Maverick-Maverick-1994-Annabelle Bransford
Sommersby-Návrat Sommersbyho-1993-Laurel
All About Bette- -1993-hostitelka
It Was a Wonderful Life-To byl nádherný život-1993-hlas vypravěče
Shadows and Fog-Stíny a mlha-1992-prostitutka
Siskel & Ebert: Actors on Acting- -1991-TV, ona
The Silence of the Lambs-Mlčení jehňátek-1991-Clarice Starling
Little Man Tate-Človíček Tate-1991-Dede Tate
Backtrack / Catchfire-Hra s ohněm-1989-Anne Benton
Rabbit Ears: The Fisherman and His Wife- -1989-Storyteller
The Accused-Znásilnění-1988-Sarah Tobias
Stealing Home-Návrat do rodného města-1988-Katie Chandler
Five Corners-Pět rohů-1987-Linda
Siesta-Siesta-1987-Nancy
Mesmerized-Okouzlení-1986-Victoria
Le Sang des autres-Krev těch druhých-1984-TV, Helene
The Hotel New Hampshire-Hotel New Hampshire-1984-Frannie
Svengali- -1983-TV, Zoe Alexander
O'Hara's Wife-O´Harova žena-1982-Barbara O'Hara
Carny-Pouť-1980-Donna
Foxes-Lištičky-1980-Jeanie
Movies Are My Life-Filmy jsou můj život-1977-(dokument)
Candleshoe-Candleshoe-1977-Casey Brown
Casotto-Kabina na pláži-1977-Teresina
Freaky Friday-Podivný pátek-1977-Annabel Andrews
Moi, fleur bleue-Já, modrá květina-1977-Rosebud
The Little Girl Who Lives Down the Lane-Děvčátko, které žije na konci ulice-1976-Rynn
Bugsy Malone-Bugsy Malone-1976-Tallulah
Taxi Driver-Taxikář-1976-Iris
Echoes of a Summer-Ozvěny léta-1976-Deirdre Striden
Secret Life of T.K. Dearing, The- -1975-TV, T.K.
Smile, Jenny, You're Dead-Usměj se, Jenny, jsi mrtvá-1974-TV, Liberty Cole
"Paper Moon"- -1974-TV seriál, Addie Pray
Alice Doesn't Live Here Anymore-Alice už tu nebydlí-1974-Audrey
"Bob & Carol & Ted & Alice"- -1973-Tv seriál, Elizabeth Henderson
"The Addams Family"-Addamsova rodina-1973-TV seriál (hlas) Pugsley Addams
One Little Indian-Jeden malý Indián-1973-Martha McIver
Rookie of the Year-Zelenáč roku-1973-Sharon Lee
Tom Sawyer-Tom Sawyer-1973-Becky Thatcher
"The Amazing Chan and the Chan Clan"- -1972-TV seriál (hlas) Anne Chan
Kansas City Bomber- -1972-Rita
Napoleon and Samantha-Napoleon a Samantha-1972-Samantha
Menace on the Mountain-Hrozba hory-1970-Suellen McIver

Producentka
Originální název-Český název-Rok-Poznámka
Flora Plum- -2002-producent
The Dangerous Lives of Altar Boys- -2001-producent
Waking the Dead-Probouzet mrtvé-1999-výkonný producent
The Baby Dance- -1998-TV, výkonný producent
Assassins- -1997-producent
Home for the Holidays-Domů na svátky-1995-producent
Nell-Nell-1994-producent
Mesmerized-Okouzlení-1986-spoluproducent

Režisérka
Originální název-Český název-Rok-Poznámka
Flora Plum- -2002-
Home for the Holidays-Domů na svátky-1995-
Little Man Tate-Človíček Tate-1991-
"Tales from the Darkside"- -1984-TV seriál

Zvláštní TV vystoupení
Originální název-Český název-Rok-Poznámka
The X-Files-Akta-X-1993-hlas Betty v epizodě "Never Again"
Frasier- -1993-hlas Marlen v epizodě "Moon Dance"
Harry O- -1974-Liberty v epizodě "Smile, Jenny, You´re Dead"
Love Story- -1973-Ellie Madison v epizodě "Youngest Lovers, The"
The New Perry Mason- -1973-Hildy Haynes v epizodě "Case of the Deadly Deeds, The"
Kung Fu- -1972-Alethea Ingram v epizodě "Alethea"
The Partridge Family- -1970-Julie Lawrence v epizodě "Eleven Year Witch, The"
Courtship of Eddie´s Father, The- -1969-Joey Kelly v epizodě "Loaf of Bread, a Bar of Soap and a Jar of Peanut Butter, A"
Sesame Street- -1969-
Medical Center- -1969-v epizodě "Captives"
Courtship of Eddie´s Father, The- -1969-Joey Kelly v epizodě "Bully For You"
Mayberry R.F.D.- -1968-Girl v epizodě "All for Charity"
Mayberry R.F.D.- -1968-Fairy v epizodě "Church Play, The"
Adam-12- -1968-Mary Bennett v epizodě "Log 55: Missing Child"
Julia- -1968-Cindy v epizodě "Romeo and Julia"
Ironside- -1967-9-letá čarodějka Pip Barker v epizodě "Bubble, Bubble, Toil and Murder"
Daniel Boone- -1964-Rachel v epizodě "Bringing Up Josh"
My Three Sons- -1960-v epizodě "Peanuts"
My Three Sons- -1960-Priscilla v epizodě "Love God, The"
Bonanza- -1959-Bluebird v epizodě "Place to Hide, A"
Gunsmoke- -1955-Marieanne v epizodě "Predators, The"
Gunsmoke- -1955-Patricia v epizodě "P.S. Murry Christmas"
Gunsmoke- -1955-Susan Sadler v epizodě "Roots of Fear"


(konec článku Jodie Foster)

Vytisknout referát Jodie Foster | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela