Lee Kuan Yew

autor: Vilém Vácha datum: 19.7.2002 zobrazeno: 2x

Singapur patří spolu s Japonskem, Jižní Koreou a Tchajwanem do skupiny zemí kterým se říká pro jejich úspěšnost asijští tygři. Dnes je Singapur v důsledku politiky Lee Kuan Yew jedním z nejdůležitějších ekonomických a finančních center nejenom Asie, ale i světa.



Lee Kuan Yew se narodil dne 16.09.1923. V roce 1959 se stal premiérem vlády Singapuru a byl jim až donedávna, kdy vzhledem k svému věku odstoupil a stal se dnes starším ministrem ve vládě Singapuru s velmi silným politickým vlivem. Singapur byl do roku 1959 britskou kolonií. Pak byl v letech 1959-1963 autonomním státem Britského společenství národů a v letech 1963-1965 byl součástí Malajsie. Od roku 1965 je Singapur nezávislým státem, když pochopili že nejlepší cestou k spokojenosti obyvatelstva je nezávislost státu, nikoliv politická integrace s jiným státním útvarem a v důsledku toho nastoupil svoji cestu úspěchu a bohatství.



Vládní Strana lidové akce, která vznikla roku 1954, je od roku 1959 stále v Singapuru u moci, a to přesto, že každé 4 roky se zde konají svobodné demokratické volby. Proč tomu tak je lze najít ve velmi vysoké spokojenosti voličů s politikou Strany lidové akce. Strana lidové akce je jedna z nejdéle nepřetržitě vládnoucích stran v demokratickém světě. Program a praktiky této strany zformoval Lee Kuan Yew. Vždyť co je smyslem demokracie? Aby se vládlo tak jak si to přeje obyvatelstvo! O co se jedná lidem? Aby měli jistotu majetku, zdraví, života a svých schopností tvořit (podnikat, studovat, pracovat, svoboda projevu, tisku a pod.). To lze co nejvíce realizovat likvidací zločinnosti a nejvyšším ekonomickým rozvojem spojeným s co největší svobodou.



Co je vadou západní demokracie, její neschopnost zlikvidovat zločinnost, která mnohdy vede dokonce až k ochraně zločinnosti pod hesly, že za demokracie a svobody je normální mít vysokou zločinnost, a proto ji pohřbily v první polovině 20.století totalitní (fašistické a komunistické) režimy. No, a co pohřbilo totalitní (fašistické a komunistické) režimy? Jejich nesvobody jedince a špatná ekonomicky.



Singapur za mládí Lee Kuan Yew zažil jak britskou vládu, tj.západní svobodu spojenou s vysokou zločinností (opiová doupata, mnoho vražd, sociální problémy atd.), tak japonský fašistický režim (r.1941-1945), tj. silnou nesvobodu jednání. V obou případech pochopil Lee Kuan Yew nízkou životnost britské i japonské nadvlády nad Singapurem z důvodu jejich chyb.



Lee Kuan Yew od mládí obklopuje čínská kultura, protože většina obyvatel Singapuru jsou Číňané. Čínská kultura je v současném světě nejstarší nepřetržitě trvající kulturou do dneška (trvá více než 4.000 let) a obsahuje mnoho moudrostí umožňujících její přežití.



Jedno z nejlepších moudrostí je vynikající učení legizmu, které obsahuje úspěšné a vysoce účinné metody na razantní snížení zločinnosti nebo dokonce na úplný zánik zločinnosti.



Vždyť konec konců zločinnost ničí svobodu, proto je pozitivní zločinnost zlikvidovat. Na druhou stranu Lee Kuan Yew pochopil, co liberální americká ekonomika umožňuje díky svobodě: spokojenost obyvatelstva s realizací svých tužeb (studium, práce, podnikání, cestování, zábava, nabývání majetku atd.), toleranci různých myšlenek, vzrůst moci státu, nejrychlejší rozvoj populace, jedince, podniků i vědy.



Dá se říci, že kombinací liberální ekonomiky a svobody, které umožňuje nejlepší realizaci tužeb obyvatelstva, s učením legizmu, který následně vytvoří nejlepší uchování hodnot vytvořených těmito tužbami, vznikl velice úspěšný životaschopný společenský systém, který vynalezl Lee Kuan Yew.



Toto spojení liberální ekonomiky a svobody se zásadami legizmu vedlo a vede k přirozené dobrovolné vůli obyvatelstva po uchování tohoto systému a následně k uchovaní a přirozenému vzrůstu moci v rukou Lee Kuan Yew. Vždyť to již jasně řekl starověký čínský myslitel Konfucius: „Zajisti lidem bydlení, jídlo, bezpečí a další tak, aby byli spokojení a budou se před svým vládcem ohýbat jak tráva ve větru a nemá-li tohle lid, sesadí svého vládce“.



Obou výše zmiňovaných chyb, tj. vysoké zločinnosti i nesvobody, se Singapur pod vedením Lee Kuan Yew vyvaroval vznikem a realizací jasných a účinných zákonů, které vyústily v likvidaci zločinnosti, ochranu a podporu svobody jedince a ekonomiky. Toto bylo příčinou, že zde došlo k vzniku jednoho z nejvíce stabilních a úspěšných politicko-ekonomických systémů současného světa. Díky politice Lee Kuan Yew Singapur dnes všichni ve světe respektují a obdivují.



Vždyť obyvatelé a stát Singapuru se za vlády Lee Kuan Yew změnil ze země, o které rozhodoval někdo jiný než její obyvatelé nespokojení se špínou, chudobou, zmatky a zločinnými gangy, na jednu z nejčistších a nejbohatších zemí se silně spokojenými občany. Z nich se dnes nikdo nebojí o svůj život, zdraví a majetek.



Tím se myšlenky a činy Lee Kuan Yew staly nadčasové a hlavně inspirující pro další vývoj. Pokud se některý stát chce stát úspěšný, měl by se inspirovat myšlenkami a činy Lee Kuan Yew.

(konec článku Lee Kuan Yew)

Vytisknout referát Lee Kuan Yew | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela