Jan Welzl

autor: (neuveden) datum: 15.09.2002 zobrazeno: 13x

Byl to český spisovatel. Narodil se v Zábřehu na Moravě roku 1866, jak tvrdí sám ale matrika v jeho rodišti zaznamenává rok 1868. Welzl totiž zapomněl na svůj věk i na vše ostatní, co se týkalo jeho bývalého života.
V mládí provozoval různá nevýnosná řemesla, takže když na sklonku svých čtyřiceti let opustil svou rodnou zem, měl v kapse čtyrák, tedy o něco méně než bludný žid.
Dvacet sedm let se potuloval po krajinách věčného ledu. Hned obchodník, hned lovec, křižoval asijskou stranu, přešel Beringovu úžinu a dostal se až na americkou půdu. Stal se náčelníkem eskymáckého kmene. Arktický svět neopustil dobrovolně, byl zatčen pro špionáž a odvezen do Spojených států kde prokázal svoji nevinu.
Postrkem byl poslán do Evropy. Vylodili ho v Hamburku, kde vedl chudý a smutný život. Na československém konzulátě ho přiměli k psaní pamětí. Jan Welzl svolil aby vydělal trochu peněz, a jeden časopis otiskoval jeho vyprávění. Byla z nich sestavena kniha, která byla přeložena do mnoha jazyků, a Welzl se stal slavným. Jeho jediným snem bylo nashromáždit hodně peněz, aby se mohl vrátit do ledové pouště.

(konec článku Jan Welzl)

Vytisknout referát Jan Welzl | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela