Radek John

autor: Jaroslav Beneš datum: 24.2.2002 zobrazeno: 9x

Radek John: Memento

Radek John se narodil 6. 12. 1954 v Praze. Patří k mladé generaci spisovatelů zabývajících se současnou aktuální tematikou. Pracoval jako reportér časopisu Mladý svět a scénárista.

Příběh se odehrává na přelomu 70. a 80. let v Praze.

Mladý Michal se po předávkování ocitá na ulici. V hlavě se mu neustále přemítá jeho chyba a vyčítá si, že se s nimi vůbec sešel. Svíjejícího se Michala minou dvě mladé dívky. V domnění, že je pouze opilý, si ho ani nevšimnou. Život mu zachrání muž, který přivolá záchranku. Michal vnímá pouze kázání lékařů a ostré nemocniční světlo. Vyčerpán usíná, ve snech se mu promítá celý jeho dosavadní život.

První setkaní s drogou, první neshody s rodiči a velká láska k Evě. Michal ukončil studium na škole a vrhl se do opravdového života narkomana. Eva, která též později nezvládala své zaměstnání v nemocnici, a Michal žili stereotypně den za dnem: shánění drogy, její následná aplikace, uvolnění, silná únava a později začínající abstinenční syndrom. Michalova matka se neustále snažila Michalovi pomoci. Nabízela mu, že mu vyhledá práci, která mu pomůže zbavit se fetování. Aby Michal matku umlčel, všechno jí odkýval. Po čase se ocitá na psychiatrické léčebně a následuje odchod na vojnu. Michal se obává, že zde nebude mít přístup k droze, ale jeho obavy brzy opadnou. Je natolik závislý, že si dokáže drogu obstarat i tam. Trápí ho myšlenky, zda se ještě někdy uvidí s Evou. Po návratu z vojny se celá epizoda začíná opakovat. Setká se s Evou a oba se pokouší s fetováním přestat. Vše je však marné. Závislost oba zmanipulovala natolik, že se rozhodli vykrást lékárnu. Evě i Michalovi je jasné, že jim to neprojde. Následuje předběžné zatčení a neustálé výslechy. Michal Evu kryje a ocitá se na tři roky ve vězení. Každý den očekává od Evy balíček alespoň s jednou dávkou morfia. Vysněný balíček obsahuje pomeranče, do kterých je vstříknuto morfium. Michala opět pronásledují tíživé otázky. Sejde se ještě někdy s Evou? Ne. Netuší, že jeden z jeho bývalých kumpánů ji otráví v plynové troubě. Michal chystá pomstu za Evinu smrt. S kamarádem začíná sám vyrábět drogy. Pro jím podezřelou partu vyrobí smrtelnou dávku. Bohužel je to on, kdo se ocitá v nemocnici s předávkováním.

Po propuštění z nemocnice je přemístěn do léčebny, kde se sejde s bývalými kamarády narkomany. Tři měsíce po propuštění z léčebny byl Michal Otava nalezen vlastní matkou v jeho bytě ve stavu hlubokého bezvědomí. Byl převezen do nemocnice, kde se po třídenní terapii, během níž byl neustále připojen na dýchací přístroj, probral z bezvědomí. Kvůli nedostatku kyslíku nebylo možné obnovit všechny funkce mozku. Michal byl převezen do psychiatrické léčebny, pavilónu pro pacienty s trvalým poškozením mozku.

(konec článku Radek John)

Vytisknout referát Radek John | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela