Arthur Hailey

autor: (neuveden) datum: 17.11.2002 zobrazeno: 12x

Arthur Hailey se narodil v Anglii roku 1920. Byl odborníkem na tzv. sociologickou beletrii, zahrnující vždy velice svědomitou studii zvoleného prostředí. U Haileyho jde převážně o složitě organizované technické kolosy, ovlivňující svým provozem a vývojem osudy těch, kteří takový „organismus“ obsluhují. Inspirací pro napsání Letiště byl autorovi skutečný případ z Denveru, Colorado, který se stal počátkem šedesátých let. Kromě Letiště napsal autor ještě tyto romány: Konečná diagnóza, Vyšší kruhy, Hotel, Kola.


Arthur Hailey: LETIŠTĚ

Příběh se odehrává počátkem šedesátých let v měsíci lednu, ve státě Illinois na Lincolnově mezinárodním letišti.

Celá kniha je složená z několika do sebe zapletených složitých dějů. Je třeba podotknout, že Hailey věnoval každé z hlavních postav stránkový popis.

Nad celým státem řádila sněhová bouře, která silně narušila chod letiště. Většina přistávacích a startovacích ploch vyžadovala neustálou údržbu a jedna byla neprůjezdná kvůli uvízlému letadlu. V letištní budově byl shon, zmatek a nervozita jak mezi pracovníky, tak mezi cestujícími.

Skupina údržbářů a pohotovostních pracovníků se několikrát pokoušela uvízlé letadlo vyprostit, ale bez úspěchu. Jediný kdo mohl s letadlem pohnout byl Joe Patroni, který však uvízl na dálnici a pokoušel se odstranit avii, která přerušila na této dálnici provoz.

Mel Bakersfeld, generální ředitel letiště, se v knize potýkal s nejvíce problémy spojenými s provozem letiště. Z kontrolní věže řídil většinu odletů a příletů, tak aby žádné letadlo zbytečně nepřekáželo a nezdržovalo další lety. Potýká se s lišáckým právníkem Elliotem Freemantlem, který zastupuje meadowoodské obyvatele, kteří si stěžují na neustálý hluk pocházející z letiště. Zároveň duševně řeší rodinné problémy – neustálé hádky s jeho ženou a podivné chování jeho bratra.

S námětem, podle kterého je kniha napsána se setkáváme až v závěru. D. O. Guerrero, vážně psychicky nemocný muž, se po několikaletém pomalém krachování a následné chudobě rozhodne vzít si život. Chce tak učinit v letadle s vlastnoručně vyrobenou bombou. Své manželce Inez chce vrátit roky života s ním tím, že se nechá pojistit na vysokou částku, která pak připadne jí. Nechá doma ženě dopis na rozloučenou, ve kterém však přímo neuvádí, co chce podniknout. Za zbylé peníze odjíždí taxíkem na letiště, kde se podle svého plánu nechá pojistit. S sebou má pouze aktovku s bombou. Nasedne do letadla a protože je silně nervózní, připadá si nápadný. Letadlo odstartovalo a Guerrero se trochu uklidnil. Na Letiště dorazí unavená Inez, která něco vytušila. Nikdo z vedení si ji však nevšímá, protože řeší problémy s Meadowoodem. Později vzroste na Guerrera jisté podezření. Melovi se podaří najít Inez a vyslechnout ji. Podezření se stává pravdou a letiště dává okamžitě správu pilotům letadla, ve které cestuje Guerrero. Piloti společně s vedoucí letuškou Gwen vymyslí plán, při kterém jim pomůže černá pasažérka, stařičká Ada Quonsettová. Gwen se podaří Guerrerovi aktovku vytrhnout, ale jiný cestující mu chce pomoci a vytrhne tašku Gwen a obratně ji vrátí Guerrerovi. Ten okamžitě s aktovkou utekl a zamkl se na toaletě. Gwen se rychle rozběhla za ním a když byla těsně za dveřmi Guerrero bombu odjistil. Výbuch způsobil na letadle vážná poškození. Pilot Vernon Demerest se rozhodl pro návrat na Lincolnovo letiště. Vyžadoval nejbezpečnější dráhu pro přistání poškozeného letadla. Byla to dráha, na které bylo uvízlé letadlo. Těsně před přistáním letadla se podařilo Joe Patronimu dráhu uvolnit a letadlo s drobnými problémy šťastně přistálo.

Tato kniha je zajímavá právě těmi několika drobnými zápletkami, které vyúsťují v jednu, hlavní, při které se vám zatají dech.

(konec článku Arthur Hailey)

Vytisknout referát Arthur Hailey | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela