Daniel Landa se narodil 4.11.1968. Převážnou část mládí a dospívání ho vychovávala matka (rodiče se rozvedli). Když se Dan stával nezvladatelným , zasáhl do výchovy jeho otec. Ten je mimochodem bývalý velmi uspěšný autokrosový závodník. Dan se chtěl stát hercem - proto začal studovat (a taky dostudoval) konzervatoř v Praze. Ovšem po nekolika menších rolích zjistil, že herectví není to pravé a naplno se začal věnovat muzice. Už za studií na konzervatoři se seznamil s Miriam Muller , která se později stala jeho ženou. Mají spolu dcerku Anastázii. Ovšem Daniel Landa není jen zpěvák (nyní dokonce psaní písniček odsunul na vedlejší kolej). Jak sám přiznává , mrzí ho , že se sportem nezačal už mnohem dříve. Teď si to ale vynahrazuje - jezdí totiž s kamionem a docela se mu daří. Další informace na stráce věnované SPORTU . Jeho hlavním uměleckým zájmem současnosti je psaní scénářů k filmu. Přáve teď se rozjíždí projekt "Rapsodie vlků".
Orlík
V roce 1990 vydal společně s Davidem Matáskem ( Kendy z filmové série "Básníci"), který hrál na kytaru, Jakubem Malečkem (baskytara) a Martinem Limburským (bicí) album s názvem Orlík - Miloš Frýba for President.. Rok poté (1991) vyšla další deska jménem Demise . Díky této skupině má dnes Daniel Landa přívlastek fašista, rasista, skinhead, .... Je pravda , že některé texty jsou silně rasistické (Bílá liga, ..) , ale právě od těchto se Dan distancoval. Výstižná je citace : Z dnešního pohledu se dá Orlíku vytknout snad jediná věc (za kterou ale nese pouze nepřímou vinu). Tím, že Orlík podporoval hnutí skinheads, se toto hnutí záhy rozšířilo, ale bohužel se na něj nabalilo plno lidí, kteří vytvořili takovou negativní podobu jakou má dnes. To, že se dnes na Orlík dívá jako na skupinu, která vlastně "zapříčinila" vznik těch špatných skinheads je bohužel výsledkem dnešního chování tohoto hnutí a s Orlíkem jako takovým to nemá již nic společného. To ostatně skupina ukázala distancováním od tohoto hnutí. Dále se rozepisovat o orlíku mi připadá zbytečné, protože pro kritiky bude Daniel Landa vždycky "ten , který zpíval v Orlíku".
Valčík
V roce 1993 vychází první solové album s názvem Valčík. Obsahuje 11 písniček a ve své době slavilo veliký uspěch. Dan byl dokonce nominován na cenu akademie . Nakonec ji ale nedostal ( asi proto , že to byl ten Daniel Landa, který ...) Některé písničky z tohoto alba se staly klasikou (Jo ulice, Přízraky,..). Jsou tam ale i písničky , které se nikdy nestanou hity , ale přitom by si je měl každý poslechnout (Ona, ...). Objevuje se tam i písnička Krysař. Toto téma zaujalo Daniela natolik , že později napsal stejnojmený muzikál. Ten se hrál s velkým uspěchem u nás a nyní se hraje v Bratislavě . Většina textů tohoto alba je zabalena do různých jinotajů, přirovnání. Právě to způsobuje na jedné straně "přitažlivost" danových písní (každý si píseň vysvětluje jinak), ale na druhé straně to umožňuje kritikům vidět v textech fašistická hesla, propagace násilí , ..... Tento způsob psaní si udržuje díkybohu (bohužel) dodnes. K nejznámějším písničkám tohoto alba (Jo ulice, Přízraky,..) vznikly v témže roce i videoklipy (režie se ujala stejně jako u dalších Danielova žena Miriam)
Chcíply Dobrý Víly
Toto album vyšlo v roce 1995. Obsahuje 10 písní. Jak už začína být tradicí jsou zde zastoupeny jk klasické hitovky (Motylek , Včera mě někdo ...), tak i dle mého názoru hodnotnější písničky jako například Tradice, Ztracení hoši. Právě píseň tradice považuji osobně za jednu z nejlepších. Zajímavá je také písnička Holky a mašiny (oficialní hymna týmu West team motoman). V jednom zrozhovorů Dan prozradil, že píseň motýlek je vlastně určena jako ustřední melodie do jednoho z filmových projektů. Píseň Zombice mě nijak nezaujala a připadá mě jaksi "navíc".
Pozrav z fronty
V roce 1997 vyšla , podle mého názoru , nejlépe sestavená Danova deska. Písně jako Pozdrav z fronty, Muži s padáky, 1938, moravské pole, Militia christi patří k tomu nejlepšímu , co Daniel vytvořil (tím ovšem neshazuji jeho ostatní písně :-). Už název napovídá tématické zaměření celé desky. Ovšem ne všechny písně jsou o válce nebo o vojenství. Napřiklad v písni O marnosti názorně ukazuje jak malicherná závist může zbytečně zmařit lidský život. Po vydání tohoto alba byl Daniel opět napadán , že propaguje násilí, válku. To však mohl napsat, pouze ten , který si žádnou z písniček neposlechl do konce , nebo se nad ní nezamyslel. Už to , že desku věnoval E. M. Remaqueovi hovoří za vše. Dan dokonce v jednom z rozhovorů přiznal , že neví jestli by měl tu odvahu , aby šel do zákopů a proto je nesmírně rád, že je mír. V několika písních použil dan i dětského souboru.
Smrtihlav
Album smrtihlav je jakási výjimka z tradičních po dvou letech vydávaných desek. Není totiž , jako předchozí tři , sólové.Sice Daniel dodržel zásadu a všechny písničky složil i otextoval ,ale k tazpívání přizval lLenku Dusilovou.Dále se podíleli Patrick Tenev,Andrej Bestčastnyj, David Muller, Jana Feriová, Ondřej Soukup.Album jako celek má varovat před užívaním drog. Ke vzniku alba přispěl hlavní měrou bratr Danovi manželky , který před vznikem desky byl zavislý na heroinu. Nyní už by měl být v pohodě což dokumentuje píseň Die Schore kterou na albu Smrtihlav nazpíval. Po hudební stránce toto album také znamená změnu , dan začal používat ke skládání písní samply (ale klasicky hrané hudby se úplně nevzdal) a dokonce si v písní Krvavá parta zarapoval.
Konec
Zatím poslední danova deska. Rozhodně se nedá říct , že by ztrácel invenci. Po trochu rychlejším a taněčnějším smrtihlavu je toto album spíše pomalejší a zamyšlenější. Podle některých názorů je vydané jen pro peníze a jsou na něm narychlo složené písně, ale já Konec řadím hned za Pozdrav z fronty. |