Bruce Willis

autor: Daniel Mise datum: 01.08.2002 zobrazeno: 17x

celé jméno: Bruce Walter Willison
přezdívka: "BRUNO"
datum narození: 19.března 1955
místo narození: Idar-Oberstein (Německo)
stav: v současné době již rozvednený, ženatý 11 let (svatba 21.listopad 1987, rozvod 26.říjen 2000)
exmanželka: Demi Mooreová (rozená Demetria Guynesová 11.listopad 1962)
děti: Rumer Glenn (1989), Scout Laurie (1991) a Tallulah Belle (1994)
hobby: hra na harmoniku, skupina ACCELATORS, lyžování, střelba z pistole, sbírka aut zn. Porsche (50.-60.léta)
další aktivity: spolumajitel Planet Hollywood, charitativní činnost (lékařský výzkum, dětské ústavy, útulek pro psy v New Yorku)


ŽIVOTOPIS

Na poklidné americké základně v Německu se 19.března roku 1955 narodil malý uřvaný spratek, o kterém ještě nikdo netušil, že si za necelé dvě desítky let dá jako motto do ročenky na střední škole: "Buď bude šťastný nebo se stane profesionálním hráčem na harmoniku."
Střední škola, stejně jako i všechny další instituce zavánějícím vzděláním, potkala Bruce už zpátky ve Státech spojených v Americe. Jeho otec totiž skončil vojenskou službu v roce 1957 a svoji německou manželku si sebou odvezl i s dítětem, aby se v rodné New Jersey věnoval své oblíbené činnosti - sváření.
Po střední škole, ale Bruceova kariéra nevedla přímo do světa, který znamená šouByznys (s velkým B), nýbrž nabrala kurs směrem k foukací harmonice. Po rozvodu rodičů v roce 1971 odešel z domova. To mu bylo šestnáct a čekaly jej ty nejobyčejnější životní zkušenosti z pracovního procesu, do kterého nastoupil v tak důležitých postech jako jsou například tovární dělník, automechanik, pumpař nebo bezpečnostní technik v atomové továrně (víte, co dělá Homer Simpson ?). K doslovnému naplnění jeho harmonikovému slibu došlo na krátký čas ve skupině Loose Goose.
Možná to myslel jako fór, když v roce 1977 zmoudřel a rozhodl se pro divadlo. Z komediálního talentu jej jeho přátelé obviňovali léta a korespondovalo to také s jeho předcházejícím působením ve studentských dramatických kroužcích. Každopádně se přihlásil na hereckou školu Montclair State College, kde vystoupil například v "klasice" Kočka na rozpálené plechové střeše. Začal hrát i na mimoškolních divadelních prknech (zpočátku ovšem žádná Broadway) a jeho první celosvětové představení se konalo zcela anonymně - v reklamách, nejčastěji je zmiňována série commercialů (jak se teď moderně praví) Levis 501 jeans.
Po prťavoučkých roličkách (motal se v pozadí) v Prvním smrtelném hříchu s Frankem Sinatrou a Faye Dunawayovou a v Lumetově Rozsudku s Paulem Newmanem. Teprve po divadelní roli v dramatu Sama Shepharda Láskou posedlí (to už bylo na Broadwayi) a po "hostovské" roli zločiného střelce spojeného se CIA v seriálu Miami Vice dostal Willis šanci, která z něj udělala televizní hvězdu a v roce 1987 mu vynesla cenu Emmy. Tou příležitostí byl po čtyři roky (1985-1989) romantický detektivní seriál Měsíční svit (Moonlightning), ve kterém jako bohémský detektiv David Addison okouzloval diváky. Znechucoval ovšem svoji hereckou partnerku Cybill Shepherdovou, a to nejen na obrazovce, kde byl David její postavě v skrytu duše sympatický, tak i mimo záběry kamer, zato však před dychtivými fotoaparáty bulvárních fotografů.
Cybill se nelze ani tolik divit, že Willise, který tehdy žil stejným způsobem jako jeho seriálová postava, nemohla vystát. Pověsti praví, že Bruce byl neustále po uši v trablech a nejednou byl z lecjakého večírku vynášen vyhazovači, což si vysloužil zejména svým chováním k ostatním hostům.
Grandiozní vstup na velké plátno visel po Měsíčním svitu ve vzduchu. V komedii Blakea Edwardse (Růžoví panteři) Schůzka naslepo zruinuje Willisův finančnický život Kim Basingerová, která po požití alkoholu ztrácí jakoukoliv sebekontrolu. Ve víceméně standardní porci profesionálně zvládnutých klišé a špetky sympatických fórů se původně měla objevit Madonna se svým tehdejším partnerem Seanem Pennem. Studio ale chtělo Willise a Madonna vycouvala.


Do té doby také spadá sňatek s tehdy nijak zvlášť úspěšnou herečkou Demi Mooreovu, která se od té doby vypracovala k atraktivnímu vzhledu, silnému postavení a závratným mzdám, a to vše navzdory třem dcerám s exotickými jmény Rumer Glenn (1989), Scout Laurie (1991) a Tallulah Belle (1994). Jako otec rodiny našel Bruce smysl pro zodpovědnost a ztratil dokonce i lásku k alkoholu. Zkrátka: usadil se. Léta společného života s Demi byla prosycena mediálním propíráním nejrůznějších hádek, nevěr a neshod, které se u Willis-Mooreů údajně udály. Oba manželé takové zprávy odmítali a své životní cesty rozdělili až po jedenácti letech čili letos, a to bez udání důvodů.
Opusťme neklidnou ložnici a vraťme se zpět k Willisově kariéře. Opravdový úspěch přišel až s McTiernanovou (Predator, Hon na ponorku, Poslední akční hrdina) Smrtonosnou pastí. V roli svalnatého Johna McClanea brečícího s pořezanými chodidly v teroristy obsazeném mrakodrapu byl Willis neodolatelný. Díky kvalitnímu scénáři a bezchybnému zpracování je Smrtonostná past jedním z nejlepších akčních filmů vůbec. Bruce si svůj pětimilionový honorář opravdu zasloužil. Na druhou stranu jej takový úspěch zařadil v obecném povědomí do škatulky: svalovec se suchými hláškami.
Nasazená laťka byla ale příliš vysoko. Druhé pokračování Smrtonosné pasti v režii Rennyho Harlina (Cliffhanger, Ostrov hrdlořezů) bylo sice kvalitní, ale stín prvního dílu nepřekročilo. Lemována komerčními úspěchy série filmů Kdopak to mluví, ve kterých Bruce propůjčil hlas cynickým "dětským" komentářům jednoho z nemluvňat, motala se dále Willisova hvězda mezi problematicky přijímanými díly (eufemismus jako kráva) jako jsou DePalmův Ohňostroj marnosti, gangsterský Billy Bathgate, dětské Všude dobře doma nejlíp, Smrtící myšlenky, kde hrála i manželka Demi, nebo psychothriller Barva noci.
Zajímavější je z hlediska Bruceovy kariéry film Hudson Hawk, zejména proto, že se u něj podílel na námětu (za což se stal spoluvlastníkem Zlaté maliny udělované za nejhorší výkony v tradičních filmových profesích). Dobrodružná komedie patří také k těm "problematicky přijímaným", nicméně Willis se v ní představuje v pro něj téměř krystalicky čisté podobě (a jsou i lidé, kterým se Hawk líbí). Dokonale typického hereckého projevu dosáhl v Posledním skautovi, kde se k vtipným hláškám, silným pažím a dostatku důvtipu přidala ještě pořádná porce cynismu (-"Byla jsem tak sama..." -"Kup si psa.") a důkladná dávka nasranosti. Profesionálně odvedená akční podívaná Tonyho Scotta podle scénáře Shanea Blacka patří ve Willisově filmografii k nejkultovnějším věcem. Naopak netypická byla role šedivějícího doktora pomáhajícího postarším ženám k mládí v trikové komedii Smrt jí sluší. Komediální nadání potvrzeno, velká bomba to také nebyla.
Výrazný úspěch přichází v roce 1994. Byla jím role boxera Butche, který svého soupeře v ringu utluče k smrti, místo aby se poslušně nechal knokautovat a umožnit tak svému mafiánskému bossovi tučný sázkový zisk. Pulp Fiction: Historky z podsvětí, v nichž Butch figuroval, vynesl k samým výšinám filmového žebříčku nejen režiséra a scenáristu Quentina Tarantina, ale také zapadající hvězdu Johna Travoltu. Willisovy akcie ukázaly, že odmítají pouze potupně stagnovat.
Rok na to byl zrealizován třetí díl Smrtonosné série (přirozeně pastí, nikoli zbraní), který nabídl také černošskou hvězdu Samuela L. Jacksona. Na režijní stoličce opět kraloval John McTiernan a kvalita šla oproti prostřednímu dílu o něco nahoru. Vynikající herecký výkon odvedl Bruce v náročné roli duševně nestabilního jedince, cestujícího v čase a zachraňujícího zemi před vyhynutím (nebo to bylo všechno jinak?) v Gilliamových Dvanácti opicích. Willis v tak náročné a neobvyklé roli mnohé doslova šokoval. Kladnou zmínku si zaslouží také výpravná komediální sci-fi Luca Bessona Pátý element.
Kromě toho je tu ale hrstka pochybných dílek typu Poslední zůstává, Šakal a Mercury. Rozporuplně je přijímán také Armageddon, ve kterém je Bruce přesně takový, jakého ho chtěl scénář, a jenom částečně takový, jakého jej chtěl divák.

Mimo herectví a Demi patří k Bruceovým koníčkům ještě rocková hudba a hamburgery. První gramofonové album Bruce Willis: The Return Of Bruno vydal v roce 1986, druhé If It Don't Kill You It Just Make You Stronger o tři roky později. Co se hamburgerů týče, ne, že by je Bruce přímo jedl, ale prodávají se po celém světě v podnicích Planet Hollywood, které vlastní společně s dalšími hvězdami, jako jsou třeba Arnold Scharzenegger nebo Sylvester Stallone. Kdyby vás náhodou zajímala politika: Willis je republikán.


FILMOGRAFIE

200? - Die Hard 4 (Smrtonosná past 4) .... John McClane
2002 - Hart's War (Hartova válka) .... William McNamara
2001 - Bandits (Bandité) .... Joe Blake
2000 - Unbreakable (Vyvolený) .... David Dunn
2000 - The Kid (Kid) .... Russ Duritz
2000 - The Whole Nine Yards (Můj soused zabiják) .... Jimmy The Tulip
1999 - The Sixth Sense (Šestý smysl) .... Malcolm Crowe
1999 - Breakfast of Champions (Snídaně šampionů) .... Dwayne Hoover
1999 - The Story of Us (Druhá šance) .... Ben
1998 - The Siege (Stav obležení) .... General William Devereaux
1998 - Armageddon (Armageddon) .... Harry S. Stamper
1998 - Apocalypse /videohra/ .... Trey Kincaide
1998 - Mercury Rising (Mercury) .... Arthur 'Art' Jeffries
1997 - The Jackal (Šakal) .... The Jackal
1997 - The Fifth Element (Pátý element) .... Korben Dallas
1996 - Last Man Standing (Poslední zůstává) .... John Smith
1996 - "Bruno the Kid" /TV seriál/ (hlas) .... Bruno The Kid
1996 - Beavis and Butt-head Do America /neoficialně/ (hlas) .... Muddy Grimes
1995 - Die Hard: With a Vengeance (Smrtonosná past 3) .... John McClane
1995 - Four Rooms (Čtyři pokoje) (povídka: "The Man from Hollywood") /neoficialně/ .... Leo
1995 - Twelve Monkeys (12 Opic) .... James Cole
1994 - Pulp Fiction (Pulp Fiction: Historky z podsvětí) .... Butch Coolidge
1994 - Color of Night (Barva noci) .... Dr. Bill Capa
1994 - North (Všude dobře doma nejlíp) .... Narrator
1994 - Nobody's Fool (Žádný blázen) .... Carl Roebuck
1993 - Loaded Weapon 1 /neoficialně/ .... Wrong Mobile Home Owner
1993 - Striking Distance (Tři řeky) .... Tom Hardy
1992 - Death Becomes Her (Smrt jí sluší) .... Ernest Menville
1992 - The Player (Hráč) .... Bruce Willis
1991 - The Last Boy Scout (Poslední skaut) .... Joe Hallenbeck
1991 - Mortal Thoughts (Vražedné myšlenky) .... James Urbanski
1991 - Hudson Hawk (Hudson Hawk) .... Hudson Hawk
1991 - Billy Bathgate (Billy Bathgate) .... Bo Widerberg
1990 - The Bonfire of the Vanities (Ohňostroj marnosti) .... Peter Fallow
1990 - Die Hard 2 (Smrtonosná past 2) .... John McClane
1990 - Look Who's Talking Too (Kdopak to mluví II.) (hlas) .... Voice of Mickey
1989 - In Country (V nepřátelském poli) .... Emmett Smith
1989 - Look Who's Talking (Kdopak to mluví) (hlas) .... Voice of Mikey
1989 - That's Adequate (To je přiměřené) .... Bruce Willis
1988 - Sunset (Západ) .... Tom Mix
1988 - Die Hard (Smrtonosná past) .... John McClane
1988 - The Return of Bruno .... Bruno Radolini
1987 - Blind Date (Schůzka naslepo) .... Walter Davis
1985 - "Moonlighting" (Měsíční svit) /TV seriál/ .... David Addison
1985 - Moonlighting (Měsíční svit) /TV/ .... David Addison
1982 - The Verdict /neoficialně/ .... Courtroom Observer
1980 - The First Deadly Sin (První smrtelný hřích) /neoficialně/ .... Man Entering Diner as Delaney

(konec článku Bruce Willis)

Vytisknout referát Bruce Willis | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela