Wilhelm Conrad Röntgen

autor: (neuveden) datum: 15.09.2002 zobrazeno: 16x

Německý fyzik

* 27.3.1845 Lennepe
+ 10.2.1923 Mnichov

Röntgen se narodil v kupecké rodině. Vystudoval Konfederální vysokou školu technickou v Zürichu ,kde roku 1866 získal diplom inženýra a o rok později hodnost doktora filozofie. Od roku 1874 působil jako vynikající fyzik - experimentátor na vysokých školách, od roku 1876 jako profesor univerzity ve Štrasburku, od roku 1888 na univerzitě ve Würzburgu, od roku 1900 na univerzitě v Mnichově.
Röntgen zasáhl do mnoha oblastí fyziky a publikoval celkem 58 vědeckých prací . Nejvýzmamnějších výsledků dosáhl při studiu katodových paprsků, kterými se zabýval od devadesátých let 8.listopadu roku 1895 vešel do dějin lidstva. Rötgen toho dne zjistil, že v blízkosti aparatury začalo světélkovat několik krystalů, ačkoli katodová trubice byla zabalená do černého papíru. dlouho mu trvalo, než uvěřil,že objevil nové záření, a fotografie prozářené ruky jeho manželky,která byla 22.12.1895 publikovaná ve francouzském časopise L'Illustration, vzbudila úžas a nadšení celé veřejnosti. Röntgen byl zahrnut poctami, nový objev se okamžitě uplatnil v medicíně, paprsky X byly nazvány Röntgenovy paprsky a 10.12. 1901 obdržel Röntgen - jako první - Nobelovu cenu za fyziku . Celou částku 50 000 švédských korun,která byla součástí ceny, věnovala univerzitě ve Würzbuku a ani si svůj objev nedal patentovat, protože, jak prohlásil, chtěl svoje objevy přenechat lidstvu. Tyto peníze, stejné jako Röntgenův osobní majetek byly však znehodnoceny válečnou inflací a Röntgen nakonec zemřel zcela bez prostředků.
Ve stínu historického Röntgenova objevu zůstávají jeho práce z matematiky, kapilarity apod. Studoval vlastnosti kapalin, plynů, krystalů elektromagnetické jevy, objevil spojenosti mezi elektrickými a optickými jevy v krystalech. Roku 1890 například objevil magnetické pole dielektrika pohybujícího se v elektrickém poli, což přispělo k formulaci Lorentzovi elektronové teorie. ve známem pokusu Röntgen experimentálně dokázal že tři typy elektrického proudu.- kondukční, konvekční a posuvný - jsou ve svých účincích ekvivalentní.
Rentgen byl velmi skromný člověk, dokonce odmítl i společensky a ekonomicky výhodné členství v berlínské Akademii věd. Jeho jméno však patří k nejslavnějším a provází každého z nás po celý život v názvech rentgenových přístrojů, fyzikálních metod i jako název jednotky ozáření.

(konec článku Wilhelm Conrad Röntgen)

Vytisknout referát Wilhelm Conrad Röntgen | Zpět na seznam referátů
Doporučujeme: Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela